Български  |  English

Арт Емона

 

От 17 до 24 август при голям интерес премина културната седмица Арт Емона. Инициативата имаше благотворителна цел – укрепване и реставриране на храм „Св. Николай Мирликийски Чудотворец”, намиращ се на 1,5 км югоизточно от село Емона. През ХІІІ век там е съществувал манастир, издигнат над морето в близост до селото. Вследствие на геологични процеси по морския бряг, той е разрушен и част от запазените камъни са пренесени на ново място, където през 1847 е построена църквата „Св. Николай Мирликийски”. През годините храмът е разграбен, в момента е полуразрушен, от вътрешността липсват стенописите, а на тяхно място има издраскани надписи.
Голяма част от гостите на Емона са съпричастни към съдбата на това уникално място. Неслучайно то е посещавано основно от художници, актьори, музиканти и хора с отношение към историята и изкуството. Инициатор на благотворителната кауза и организацията на културната седмица Арт Емона е Марина Гачева от София, но трябва да се отбележат и усилията на всички гости и жители на село Емона. Програмата на арт събитието включваше различни културни прояви – детски пленер, фотоизложба „Емона - история”, представяне на книгата „Нос Емине, Емона”, различни концерти и театрални представления. Интерес предизвикаха постановката на Андрей Баташов „Секс, наркотици и рокендрол” и прожекцията на филма „Иречек за България и българите”.
Като акцент не само на културната седмица, но и като намеса в пространството на Емона е скулптурата „Вълк”, поставена в защитената зона на региона. Авторите на проекта Силвана Тонева – художник, работещ в областта на концептуалното изкуство, и Александър Тилер – музикант, художник и сценограф, живеят и работят в Берлин и Емона. От 2005 разработват съвместни проекти и художествени акции със свои скулптури в района на защитената зона „Емона - Иракли”. Те са изградили пластиката на виещ вълк на принципа на билборда, като силуетно изображение, визуално въздействие и височина (5х5 м). С езика на рекламата и избора на вълка, който е в списъка на защитените видове, авторите засягат темата за опазването на природата в региона.
още от автора


  
ПОРТАЛ ЗА КУЛТУРА, ИЗКУСТВО И ОБЩЕСТВО Списание “Християнство и култура” Книжарница “Анджело Ронкали” Фондация “Комунитас”