Български  |  English

Ранно пиле 2015

 

Тази година се радвахме на едно от най-силните издания на международния фестивал за студентски филми „Ранно пиле”, организиран от Американска фондация за България. Ще се запомни и с качествената селекция, и със справедливо раздадените награди от журито: Кристина Грозева и Калин Иванов (България) и Стефан Иванчич (Сърбия).
Филмите на младите кинематографисти от цял свят оглеждат важни теми, третират ги умно, изграждат стабилна драматургия, която възпроизвеждат на екрана с овладени режисьорски техники, визуална култура и чувствителност към проблематиката.
Най-силен е австрийският „Всичко ще бъде ОК” наПатрик Фолрат (Награда за най-добър чуждестранен филм). Занимава се с деформацията в отношенията между баща и малката му дъщеря след болезнен развод. Режисьорът създава реалистичен разказ с ясен конфликт, който се разгъва в реално време. Сходен като тема е и израелският „Светът тропа на вратата” (Поощрителна награда за режисура за Итай Акирав). В него се проследяват перипетиите на баща, опитващ се да събере пари за издръжка на жена си, която го заплашва със съд и отнемане на родителските права. Но ако в двата игрални филма се гради картина на отчаянието и родителската безпомощност, то анимационният „Майка” на рускинята Дина Великовска (Най-добър анимационен филм) претворява метафорично на екрана майчинския инстинкт като безкрайно дълга и жива коса, готова да поеме всичките грижи на своята челяд.
Най-добрият български филм от конкурса „Врагове” на Христо Симеонов също се занимава с деформацията в отношенията. След скандал с изневеряващата му съпруга, мъжът (Китодар Тодоров) излиза от дома си бесен, а на стълбите грубо ритва кучето на съседката си, което на следващата сутрин умира. След известни перипетии, самотната възрастна жена и озлобеният мъж тръгват да погребват кучето, а пътьом се сближават. Докато във „Врагове” има драматургични неравности, то следващият филм на Христо Симеонов „Синът”, който бе отличен на Златна роза 2015, е изключителен полудокументален разказ за възмъжаването на ромско момче в средата на едва оцеляващото си семейство. Друг открояващ се млад български режисьор е студентката в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов” Боя Харизанова, чийто филм „Любов” (Награда на СБФД), адаптация по едноименния разказ на Матвей Вълев, се занимава със сблъсъка между глобалното и националното.
Швейцарският филм „Корекция на реалността” на Лесия Кордонец (Най-добър документален филм) разказва за опустошените надежди на жителите на малко украинско селище близо до границата с Полша. Коментарите на персонажите са решени като звуков фон, а картината естетизира мизерията и безметежността на битието. Фините анимационни рисунки, които се появяват и изчезват в кадъра, имат функция на коректор на реалността. През срещата на младо момиче с луд, смятащ себе си за крал, немският „Съседът крал” на Иза Миклица(Поощрителна награда за чуждестранен филм) проектира темите за неудовлетвореността и бунта срещу реалността, а фантазията се прокрадва фино в реалистичния разказ. Румънският „В къщата” на Ана-Мария Команеску (Голямата награда „Ранно пиле”) пък се занимава с безотговорността на младите. Нощен купон, където между празните приказки, бучащата музика и алкохола, един от младежите съобщава, че е убил жена в катастрофа на идване. Ако в „Съседът крал” младото поколение е представено като чувствително и трудно адаптиращо се към реалността, тук то ожесточено консумира живота, а шокиращият инцидент не съумява да предизвиква достатъчно силен катарзис.
Темата за хомосексуализма е застъпена в два филма: „Ръце” (Най-добра режисура) на Ясна Нанут и „Солджър” (Поощрителна награда за документален филм) на Десислава Томбушева. В първия разказът се концентрира върху невъзможността за намиране на адекватен партньор и установяването на трайна връзка, а вторият извежда на преден план усилията на хомосексуалистите за социално адаптиране.
Искрени и умело направени, филмите от ХІ издание на „Ранно пиле” показват, че младите режисьори носят особена чувствителност и култура, умеят да се вглеждат в себе си, както и да извеждат на екрана важните проблеми от съвремието.
още от автора


  
ПОРТАЛ ЗА КУЛТУРА, ИЗКУСТВО И ОБЩЕСТВО Списание “Християнство и култура” Книжарница “Анджело Ронкали” Фондация “Комунитас”