Български  |  English

Златната липа

 

Няма съмнение, че фестивал с такова име може да се състои не къде да е, а в Стара Загора – градът на липите, и не кога да е, а точно в началото на юни (1-5), когато омайният им аромат придава допълнително очарование на древния и красив град, познат от античността, а днес - модерен и студентски. И ето, че Стара Загора, богат на исторически и културни артефакти, вече е и домакин и на Международния филмов фестивал „Златната липа“, фокусиран върху ново европейско кино. Така, че след София с Киномания и София Филм Фест, Пловдив със „Златен ритон“ и „Златната ракла“ (дано фестивалът бъде възстановен); Варна с „Любовта е лудост“, „Златна роза“, Световен фестивал на анимационния филм; Габрово със Смешен Филм Фест, българската фестивална филмова карта е обогатена. Европейска, а и световна практика е да се правят фестивали в различни региони. Това не само обогатява културния облик на отделния град, но и позволява на хората от околните селища да видят по-различни от комерсиалните филми, но най-вече да срещнат и да общуват с любимите си актьори: на улицата, в кафенетата или по обсъждания на филмите. Това в изключителна степен се отнася за България, където на практика градските и селски кина изчезнаха. Има много населени места, където от години не се показват филми, а това е най-малко безотговорно, като се имат предвид възможностите на дигиталните технологии. Инициативата „Пътуващо кино“ в някаква степен компенсира необходимостта на хората да гледат филми, но това не решава проблемът.
В рамките на фестивала бе организирана и дискусия за новото българско кино, в която взеха участие журналисти, специалисти и зрители.
Инициатор, главен селекционер и директор на „Златната липа“ е филмовият режисьор Магдалена Ралчева, чийто дебют в игралното кино – „Още нещо за любовта“, вече повече от година се радва на добра екранна и фестивална съдба. Но усилията на екипа й биха били напразни без пълната подкрепа на Общинското и Областно ръководство на Стара Загора, щедрите спонсори и цялата общественост на града.
В програмата бяха показани 31 филма от 14 страни, от които 12 - в конкурсната програма, а българското участие бе „Вяра, любов и уиски“ на Кристина Николова. Останалите заглавия съставяха извънконкурсна програма и панорама „Българско кино“, в която бяха включени игрални и документални филми. Селекцията беше добра и зрителите пълнеха залите на всяка прожекция, както в Операта, така и в Градската библиотека, където се показваха филмите. Международно жури с председател проф. Вера Найденова реши следното: Голямата награда получи грузинският филм „Запази си усмивката“ на Русудан Чкония; за режисура - на Мари Кройцер за австрийския филм „Без баща“; за мъжка роля на Николай Лие Каас за изпълнението му в датския биографичен филм „Смешен човек“ на Мартин Питър Зандвлийт; за женска роля - на Пирошка Мога за филма „Аглая“ на Кристина Деак. Поради липсата на Специална награда журито отбеляза с диплом македонския филм „Пънкът не е мъртъв“ на Владимир Блажевски. А с Награда за цялостен принос в киното бе отличена Мария Статулова, която тази година празнува юбилей. Стилизираната пластика „Златна липа“ е дело на художника Спас Кирчев.
В съпътстващи програми в Историческия музей бяха представени книгите: за актьора, художника, аниматора, режисьора „Иван Андонов“ и „Пратеник на мъжки времена“ за незабравимия Григор Вачков. Интересът към тях бе много голям и това за пореден път доказва колко много хората обичат и помнят своите филмови любимци.
Организаторите са наясно колко важни за един фестивал са актьорите и Стара Загора бе озарена от звездното сияние на Илка Зафирова, Стефка Янорова Мария Статулова, Мартина Вачкова, Катерина Евро, Ирмена Чичикова, Любен Чаталов, Симеон Лютаков, Димо Алексиев и др.
А чуждестранните гости откриха един забележителен и гостоприемен град, и един нов и многообещаващ филмов фестивал. Дано провеждането му се превърне в традиция.  
 
още от автора


  
ПОРТАЛ ЗА КУЛТУРА, ИЗКУСТВО И ОБЩЕСТВО Списание “Християнство и култура” Книжарница “Анджело Ронкали” Фондация “Комунитас”