Ходене по буквите , брой 22 (2949), 08 юни 2012" /> Култура :: Културен коктейл :: Ходене по буквите
Български  |  English

Ходене по буквите

 
Ги Гофет. „Възхвала на една провинциална кухня”. Превод от френски Аксиния Михайлова. Колекция „На острова на блажените”. Фондация за българска литература, С., 2012, цена7 лева
През 1989 г. стихосбирката „Възхвала на една провинциална кухня” е удостоена с престижната награда „Маларме”. Прецизната композиция на книгата ни въвежда в „Изкуството да не си живял в една провинциална/ кухня и въпреки това да искаш да чакаш в нея/ влака от Астапово, който винаги идва навреме/ и винаги те изненадва”. Поетиката на Ги Гофет съзерцава приятелите, чието слово наднича от вагона: Хьодерлин, Леопарди, Манделщам, Песоа, Паунд, Павезе… И стои на граничния перон редом с Емили Дикинсън: „грозна е обикновената готвачка/ но докосва небето/ между дъската за хляб/ и коша с пране”. Докато читателят види как провинциалната кухня най-после докосва небето, разпуквайки го с болезнено-сладките метафори на Гофет, от които белите полета по страниците на книгата му стават все по-големи, все по-скрити.
 
Йосип Новакович. „Курс по творческо писане – стъпка по стъпка”. Превели от английски Борис Делирадев и Петя Петкова. ИК „Сиела”, С., 2012, цена 12 лева
Книгата на преподавателя в Пенсилванския университет Йосип Новакович, известен у нас с „Курс по творческо писане” (2009) и „Жълтък и други разкази” (2010), ознаменува петата годишнина от созополските семинари по творческо писане и фондация „Елизабет Костова”. Съветите от писател към писатели в тази книга е безупречно доказателство, че Големият разказ се завръща на литературната сцена. След антрактите на модернизма и постмодернизма, читателят като че ли иска отново да се довери на цялостно обяснение на света. Превъзходен познавач на стратегиите, с които традиционното разказваческо изкуство се завръща по най-високите рафтове на съвременната литература, Йосип Новакович споделя подробно с нас тактическите му ходове по пътя към успеха. Неговият курс с упражнения е подходящ за всички, които искат да превърнат искрата на вдъхновението в огън.
 
Ноам Чомски. „Студии за езика и философията на ума”. Съставителство и превод от английски Иванка Кръпова. ИК „ЛИК”, С., 2012, цена 19 лева
Според NewYorkTimesBookReview, Чомски е най-значимият жив интелектуалец на планетата, но в България го познаваме най-вече с творбите, плод на впечатляващата му политическа активност, не и с езиковедските трудове, които го утвърдиха като най-важният лингвист на всички времена – изпреварващ по значение Хумболт и Сосюр. Вярно на традицията майсторски да запълва базисни бели полета, ИК „ЛИК” представя шест студии от автора на революционната генеративна граматика: „Езикът като несъзнателно знание”, „За теоретичните рамки на съвременната лингвистика”, „Изследователската програма на модерната лингвистика”, „Език и мислене: някои разсъждения върху вечните теми”, „За езика и естествения свят”, „Езикът и човешкият мозък”, снабдени със скорошен предговор на Чомски специално за българското и японското издание на този сборник. В следващ брой – разказ на съставителката Иванка Кръпова за значението на тази книга в света на идеите.
още от автора


1 - 11.06.2012 17:23
От: Николай Узнов
Заобичах Гофет след издаването на неговите разкази! :) Единствено съм скептичен към курсовете по творческо писане и "мъдруванията" на Чомски! :)
  
ПОРТАЛ ЗА КУЛТУРА, ИЗКУСТВО И ОБЩЕСТВО Списание “Християнство и култура” Книжарница “Анджело Ронкали” Фондация “Комунитас”