Български  |  English

В търсене на глобално влияние

 

Ролята на международните неправителствени организации по света расте. Те се занимават с широк спектър дейности – от хуманитарна помощ до мозъчни атаки. Финансирани от частни фондове, те постепенно увеличават влиянието си в междудържавните отношения и в международните дела като цяло. Тук предлагаме текст, посветен на дейността на Human Rights Watch, публикуван в Независимая газета.
К
 
Станаха известни някои подробности около това как правозащитната организация Human Rights Watch (HRW) смята да използва рекордното дарение на милиардера Джордж Сорос. Сто милионният грант би трябвало да позволи на организацията да разшири щата си с повече от една трета, а и да влияе на политиката на водещите развиващи се страни, за да се борят по-активно с потъпкването на универсалните ценности.
Амбициозната цел на Сорос е към усилията за отстояване правата на човека да присъедини правителствата на страните извън Европа и САЩ. Филантропът смята, че през десетилетието на борба с тероризма Съединените щати определено са подкопали лидерството си в областта на защитата на човешките права. „Правата на човека често биват отхвърляни като дело на американците, тъй като те идват от Америка”, цитира милиардера Washington Post. Той се надява, че парите му ще помогнат за израстването на плеяда чуждестранни политици и филантропи, които разбират, че човешките права трябва да се спазват по целия свят.
Да напомним, че на 7 септември Сорос обяви решението си да предостави на HRW 100 милиона долара на десет милионни траншове за 10 години. Тъй като Human Rights Watch не приема пари от държави и се позиционира като независима организация, сега ще й се наложи, за да балансира получения грант, да събере още 100 милиона долара от други неправителствени източници. „В организацията смятаме, че в крайна сметка ще ни се отдаде да осъществим стратегическия план да превърнем Human Rights Watch в истински глобална структура. За това ще е необходимо в течение на пет години да увеличим годишния бюджет от 48 на 80 милиона долара”, се казва на сайта на организацията.
Както заяви Джордж Сорос, за да стане организацията по-ефективна, тя трябва да стане „истински международна”. И днес вече HRW наблюдава ситуацията с правата на човека от 45 точки по света в повече от 90 страни и има на щат около 300 души. Дарението на Сорос ще позволи да се разширят изследователските й възможности, в частност като наеме допълнително около 120 сътрудници. Съобщава се и че ще бъдат открити регионални бюра в столиците на развиващите се икономически и политически държави. Така например организацията би искала да си осигури поддръжката на демократичните правителства в Бразилия, Южна Африка, Индия и Япония и по възможност да влияе на правозащитните аспекти във външната им политика.
Предполага се, че в такъв случай страните, където се нарушават правата и свободите, няма да могат да игнорират критиката по свой адрес от страна на HRW, като предлагат тази американска организация първо да се занимае с нарушенията на правата на човека от страна на Вашингтон. А и пространството за маневриране на нарушителите в един свят, в който водещите държави поставят като централен въпроса за правата на човека, ще бъде по-малко.
Тук се налага да си спомним за Китай. Изпълнителният директор на HRW и директорът на Института „Отворено общество” смятат, че икономическият напредък на КНР създава трудности за правозащитниците. Пекин се превърна в образец за растеж на икономиката без признаване върховенството на ценности, като демокрацията и правата на човека. Освен това, Китай е и влиятелен търговски партньор, който не поставя сътрудничеството със себе си в зависимост от успехите на една или друга страна в спазването на човешките права.
Колкото до Русия, тук представителството на Human Rights Watch съществува от 17 години. По думите на директора му, руският офис е „доста нетипичен”, доколкото бюрата в Лондон, Париж, Женева, Берлин се занимават на първо място с международна политика – стремят се да мобилизират държавите да влияят за спазването на човешките права. „Ние смятаме работата си в Русия за изключително важна – буквално не ни стигат силите. Занимаваме се с най-горещите проблеми.” В московското бюро се надяват сегашният щат от трима души да бъде увеличен поне с един човек. „За момента се занимаваме най-вече със ситуацията в Кавказ, с мъченията в милицията, нарушенията на правата на човека в армията и т. н. Но ни се иска да правим нещо повече, например, да проведем изследване за достъпа до обезболяващи на смъртноболните пациенти.”


  
ПОРТАЛ ЗА КУЛТУРА, ИЗКУСТВО И ОБЩЕСТВО Списание “Християнство и култура” Книжарница “Анджело Ронкали” Фондация “Комунитас”