Тревоги около Института по социология
Месец и половина след започналите обсъждания на реформата в БАН, на тревожни сигнали за отрежданото място на Института по социология в новата структура на обществените науки в Академията, Управителният съвет на Българската социологическа асоциация отговори със спешно заседание (15 януари 2010 г.) и приемане на Обръщение, адресирано до акад. Никола Съботинов, председател на БАН, и до Управителния съвет на БАН. В него се казва:
“Във връзка с предстоящите решения за преструктурирането на БАН, реална е опасността за нанасяне на тежък удар срещу националната социология чрез ликвидиране на единствения академичен институт по социология в България.
Ние, като представители на професионалната социологическа общност, изразяваме категорична подкрепа на усилията на колегите от Института по социология при БАН за отстояване на академичната ценност и обществена значимост на социологията като фундаментална наука за човека и общностите, институциите и обществото, призвана да разработва актуални и стратегически проблеми на българското общество.
Настояваме да се защити мястото и значението на Института по социология при БАН като академичен център за стратегически изследвания на българското общество и за разработване на фундаментални социологически проблеми.
В други времена (50-те години на XX век) българската социология беше ликвидирана и след това възродена с мъчителните усилия на поколения социолози. Би било жалко, ако днес с “нови” мотиви бъде нанесен удар на националната социология чрез разформироването и разкъсването на нейния академичен изследователски център.”
Каква е ситуацията днес, месец и половина след тревожния апел? Как Институтът по социология се вижда, възприема, оценява от неговите национални и международни партньори и колеги, от професионалната и гражданската общност в страната и чужбина?
Тук публикуваме само три от многобройните реакции, получени в отговор на Обръщението на УС на БСА и на последвалата петиция “В защита на социологията и нейния академичен институт”, разпространявана в Интернет от 18 януари 2010 г.
Господин Председател,
Позволете ми като председател на Международната социологическа асоциация, но и като администратор на Фондацията “Дом на науките за човека” да насоча Вашето внимание върху сериозните последици, които разпадането на Института по социология към Вашата академия би имало за българските социални науки. Днес социологията в целия свят е източник на анализи и знания, на който се опират всички социални актьори – политически, институционални, културни и др.; тя подхранва публичния дебат и медиите; осигурява на студентите образование, което им позволява адаптация към различни трудови ситуации; тя е централен елемент на демократичния живот.
България е дала на световната социология именити изследователи, тя присъства в международния научен живот и това е съществен принос за развитието на Вашата страна в Европа и света. Проектът за реформа, разтварящ Института по социология в три инстанции, може да доведе само до отслабване на тази дисциплина в момента, в който би трябвало всички усилия да са насочени към нейното укрепване.
Ето защо се обръщам към Вас с целия си респект и уважение и Ви моля да бдите над бъдещето на тази важна и необходима научна дисциплина и да се противопоставите на осъществяването на този проект, който би довел само да разрушаването на социологията.
С уважение и най-добри чувства,
Мишел Виевиорка
Председател на Международната социологическа асоциация, Администратор на Фондация “Дом на науките за човека”, професор във Висшето училище за социални науки
Господин Председател,
Като председател на Международната асоциация на френски говорещите социолози си позволявам лично да се обърна към Вас, споделяйки тревогата на нашите български членове.
Замисляната от БАН реформа би имала за последица раздробяването на социологията като дисциплина и разделянето й между нови институти. Всички в нашата Асоциация сме убедени, че интердисциплинарното сътрудничество не трябва да пречи на развитието на самите дисциплини, особено на такава фундаментална наука като социологията.
Повече от век социологията е наука, легитимирана в образователни програми, научни центрове, списания, национални, регионални и международни асоциации. Като имам предвид ролята на БАН и значението, което тя има за цялата страна, струва ми се необходимо да се запази институционалната цялост на социолозите, за да може върху тази основа да се развиват вътрешният и външният научен обмен, усъвършенстването на изследователските методи, динамиката на международните отношения, в крайна сметка обновяването на самата социология.
С надежда, че ще успеете да намерите решение в хармония с международното научно развитие, приемете моите най-сърдечни поздрави.
Андре Петита
Професор в Университета в Лозана, Директор на Лаборатория за науки за образованието, Председател на Международната асоциация на френски говорещите социолози
Уважаеми господа,
Изцяло подкрепям обръщението на Българската социологическа асоциация по повод намеренията за закриването на Института по социология при БАН. В продължение на три десетилетия съм провеждал съвместни сравнителни изследвания с учени от института и техният принос винаги е бил високо оценяван. Ако Институтът по социология престане да бъде част от мрежата от институти по социология в Европейския съюз, това би довело до непоправима загуба както за социологическата общност в Европейския съюз, така за социологията в България.
Едмунд Внук Липински
Председател на Научния съвет на Института по политически науки към Полската академия на науките и Ректор на Collegium Civitas, Варшава, Полша
Коментари от читатели
Добавяне на коментар