Български  |  English

Номинации за Аскеер 2010

 

На 16 април бяха обявени номинациите в десетте наградни категории и носителите на Голямата награда «За цялостен принос към театралното изкуство» - Йосиф Сърчаджиев, и на Почетния «Аскеер» - Крикор Азарян за неговата театрална трилогия по Чехов. Тези най-престижни награди се присъждат от състава на фондация «А`Аскеер».
Номинациите в десетте категории се определят от жури, в което, извън излъчени 12 представители на «А`Аскеер», влизат Атанас Атанасов, Асен Аврамов, Асен Шопов, Владимир Пенев, Жорета Николова, Иван Бърнев, Илка Зафирова, Камелия Николова, Кирил Дончев, Мария Диманова, Марин Янев, Нина Стамова, Роза Радичкова, Светлана Янчева, Стоян Алексиев, Яна Титова.
Ето и избора на 28-те члена на журито:
 
Водеща мъжка роля
Деян Донков за Лопахин във „Вишнева градина” от А. П. Чехов, постановка Крикор Азарян, Народен театър „Иван Вазов”; Михаил Билалов за Мартин в „Козата или Коя е Силвия?” от Едуард Олби, постановка Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов”; Христо Бонин за Мъжът в „Нирвана” от Константин Илиев, постановка Иван Добчев, ДКТ-Пазарджик.
 
Водеща женска роля
Ангелина Славова за Олга в “NORDOST” от Торстен Бухщайнер, постановка Василена Радева, Младежки театър „Николай Бинев”; Виктория Колева за Мика в „Живите от мъртвата махала” от Петър Анастасов, постановка Николай Ламбрев-Михайловски, ДТ-Пловдив; Радена Вълканова за Фани в „Приятнострашно” от Яна Борисова, постановка Галин Стоев, Театър 199 „Валентин Стойчев”.
 
Поддържаща мъжка роля
Вежен Велчовски за Виктор в „Приятнострашно”, Театър 199; Владимир Пенев за Гарабедян в „Приятнострашно”, Театър 199; Филип Аврамов за Игор Томски в „Дама Пика” по А. С. Пушкин, постановка Бина Харалампиева, МГТ „Зад канала”.
 
Поддържаща женска роля
Василена Атанасова за Норма в ”Перла” от Мауро Рази, постановка Бина Харалампиева, МГТ „Зад канала”; Невена Калудова за ролите в „Грозният” от Мариус фон Майенбург, постановка Василена Радева, Театър „София”; Параскева Джукелова за Елианта в „Мизантроп” от Жан Батист Молиер, постановка Росица Обрешкова, Народен театър „Иван Вазов”.
 
Изгряваща звезда
Александър Кадиев за Херман в „Дама Пика”, МГТ „Зад канала”; Василена Радева за постановката на „NORDOST”, Младежки театър; Ида Даниел за постановката на „Мъртвата Дагмар или Малката кибритопродавачка” от Светозар Георгиев, Театрална работилница „Сфумато”.
 
Сценография
Васил Абаджиев за „Госпожица Юлия” от Аугуст Стриндберг, постановка Лилия Абаджиева, Народен театър „Иван Вазов”; Петя Стойкова за „Дама Пика”, МГТ „Зад канала”; Никола Тороманов за „Козата или Коя е Силвия?”, Народен театър „Иван Вазов”.
 
Костюмография
Васил Абаджиев за „Госпожица Юлия”, Народен театър „Иван Вазов”; Елена Иванова за „Мизантроп”, Народен театър „Иван Вазов”; Петя Стойкова за „Дама Пика”, МГТ „Зад канала”.
 
Театрална музика
Асен Аврамов за „Нирвана”, ДКТ-Пазарджик, и за „Дама Пика”, МГТ „Зад канала”; Кирил Дончев за „Битие 2” от Иван Вирипаев, постановка Николай Ламбрев-Михайловски, Театрална работилница „Сфумато”; Мартин Каров за “NORDOST”, Младежки театър.
 
Режисура
Галин Стоев за „Приятнострашно” от Яна Борисова, Театър 199; Лилия Абаджиева за „Госпожица Юлия” от Аугуст Стриндберг, Народен театър „Иван Вазов”; Явор Гърдев за „Козата или Коя е Силвия?” от Едуард Олби, Народен театър „Иван Вазов”.
 
Най-добро представление
„Госпожица Юлия” от Аугуст Стриндберг, постановка Лилия Абаджиева, Народен театър „Иван Вазов”; „Козата или Коя е Силвия?” от Едуард Олби, постановка Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов”; „Приятнострашно” от Яна Борисова, постановка Галин Стоев, Театър 199.
 
Сред спомоществователите тази година са: „Овергаз”, „Еврошанс”, Столична община, Национален фонд „Култура”, новия основен спонсор „AES-ЗС Марица Изток 1”, и, разбира се, БНТ и БНР.
Ще ни се да вярваме, че фондация „А`Аскеер”, която тази година посреща своята 20-годишнина, ще направи един достоен и усмихнат празник за своите колеги.
Н. В.


  
ПОРТАЛ ЗА КУЛТУРА, ИЗКУСТВО И ОБЩЕСТВО Списание “Християнство и култура” Книжарница “Анджело Ронкали” Фондация “Комунитас”